Snel naar:
RADIO NU EN STRAKS
- 05:00 Non-stop muziek
- 06:00 Goedemorgen Gelderland
TV NU EN STRAKS
- 02:20 Buitengewoon
- 03:00 TV Gelderland Nieuws
VANAVOND OP TV
Actuele dossiers:
Ook bij Omroep Gelderland:
Omroep Gelderland:
Dossier seksueel misbruik bij instellingen
Omroep Gelderland is op zoek naar het verhaal van mensen die seksueel zijn misbruikt in instellingen. Zij kunnen mailen naar rtv@omroepgelderland.nl. Hun verhalen worden anoniem en met de grootst mogelijke zorgvuldigheid behandeld.
In februari 2010 werd bekend dat paters in het Rooms-katholieke Don Rua klooster in 's-Heerenberg in de jaren zestig en zeventig zich schuldig zouden hebben gemaakt aan seksueel misbruik van kinderen. Daarbij zou het gaan om tien paters van de salesiaanse orde en minstens 15 gevallen.
(Het voormalige Don Rua klooster in 's-Heerenberg)
Twee ex-broeders en een voormalige pater geven toe in het Don Rua klooster minderjarige jongens te hebben misbruikt. Ook wordt na onderzoek van NRC Handelsblad en de Wereldomroep duidelijk dat het seksueel misbruik door paters in ’s Heerenberg intern al in 1967 bekend was. Het onderzoek van het bestuur van de orde leidde destijds tot het vertrek van een pater die zeker vijf jongens had misbruikt. De secretaris van de hoogste bestuurder die het onderzoek uitvoerde, was Ad van Luyn, nu bisschop van Rotterdam. Van Luyn zegt echter niets van het onderzoek te hebben geweten.
Meer gevallen
Nadat het nieuws over het seksueel misbruik in het Don Rua klooster bekend was geworden, bleken in meer kerkelijke instellingen kinderen te zijn misbruikt. Zo zou een pater van het Kleinseminarie van de redemptoristen in Nijmegen in de periode van 1964 tot 1968 een jongen op het internaat meerdere malen hebben misbruikt. De nu volwassen man zei in RTL Nieuws dat de pater, die inmiddels overleden is, hem meermalen heeft verkracht. De internaatsbegeleider heeft excuses aangeboden.
Bij de Rooms-katholieke hulpinstelling Hulp en Recht zijn inmiddels al meer dan 600 meldingen binnengekomen van mensen die in aanraking zijn gekomen met seksueel misbruik binnen de Rooms-katholieke kerk. De meldingen zouden nu pas naar buiten komen, omdat slachtoffers zich schaamden.
Reacties
In een verklaring betuigen de bisschoppen hun medeleven met de slachtoffers. Het is volgens hen 'een pijnlijke constatering en een te belijden zonde' dat een aantal priesters en religieuzen hun handen niet heeft kunnen thuishouden.
Kardinaal Ad Simonis zegt in het actualiteitenprogramma Pauw & Witteman dat veel bisschoppen in de jaren vijftig, zestig en zeventig niet op de hoogte waren van het misbruik binnen katholieke instellingen. "Wir haben es nicht gewusst. Het is een beladen term, maar het is wel waar", zei de kardinaal.
(Kardinaal Ad Simonis)
Zijn opmerking 'wir haben es niet gewusst' zorgt later voor veel commotie. Simonis had Pauw en Witteman voor willen zijn, zegt hij later. De vraag van de interviewers of hij weet had van seksueel misbruik in Rooms-katholieke instellingen zag hij aankomen. Simonis: "Als ik had gezegd dat we het niet hadden geweten, dan waren er vast sneren gekomen." De kardinaal zegt blij te zijn met het onderzoek dat nu naar het misbruik wordt gedaan.
Het Vaticaan vindt dat de autoriteiten van de Rooms-katholieke kerk in Nederland, Duitsland en Oostenrijk snel en adequaat hebben opgetreden. De kerk benadrukt echter dat seksueel misbruik niet alleen in katholieke kringen voorkomt.
Onderzoek
Er loopt inmiddels een onafhankelijk onderzoek naar het seksueel misbruik in katholieke instellingen, onder leiding van oud-minister Wim Deetman (CDA). Er zijn nog geen claims wegens seksueel misbruik bij de kerk binnen. De kerk heeft ook nog geen maatregelen getroffen. Er zou wel een aansprakelijkheidsverzekering zijn.
Het Vaticaan begint een onderzoek naar de gevallen van seksueel misbruik bij kerkelijke instellingen in Ierland. Dat schrijft de paus in een brief. Hij schrijft verder dat de bisschoppen in Ierland grote fouten hebben gemaakt. Hij maakt ook zijn excuses aan de slachtoffers. Het is de eerste reactie op de gevallen van misbruik in Ierland.
Op vrijdag 23 april maakt bisschop Van Gheluwe van Brugge (B) bekend dat hij vertrekt. Hij zou voor zijn periode als bisschop een jongen hebben misbruikt.
Laatste berichtgeving:
-
Bijeenkomst slachtoffers misbruik
-
Canisius kent gevallen misbruik
- Brief over uitleg misbruikmeldingen
-
'Zwijggeld voor seksueel misbruik'
- Bisschop wist van misbruik salesianen
- Ex-broeder geeft misbruik toe
-
'Rol Kinderbescherming onderzoeken'
-
Simonis zag geen reden onderzoek
- Pater bekent misbruik 's-Heerenberg
- Pater Nijmegen beticht van misbruik
- Ruim 600 meldingen van seksueel misbruik
- Misbruik Don Rua intern al jaren bekend
- Excuses geestelijke voor misbruik in klooster
-
Bisschoppen: extern onderzoek
- Hausse aan klachten misbruik Kerk
-
Meer paters van misbruik beticht
- Bisschop geschokt over misbruik
-
Onderzoek naar misbruik door paters
Laatste nieuws
-
Personeel Omnizorg 'ziek van werk'
-
Benzinestation Arnhem overvallen
- 'Groepen beter integreren in Ede'
-
Zelfde eis ongeval Landmachtdagen
- Noodlokalen voor Margrietschool
- Al zes man opgepakt in misbruikzaak
-
Rumoer om 'illegale' kap Vorden
-
'Groene' kinderopvang meer in trek
- Bezwaarschriften lezen is een kunst
- 'Scholen moeten kritischer naar zichzelf kijken'
-
Einde strippenkaart nu echt nabij
- Parkeren op Blauwe Golven mag weer
- Staarten van pony's afgeknipt
- Duo opgepakt voor roekeloze autorit
- 'In 2020 tekort aan mensen in zorg'
- Montferland bijeen over aannemer
- Radboud bekijkt bloedverlies bij bevallingen
-
Wegwerkzaamheden D'chem gaan door
- Verbazing op HAN om 'diplomafraude'
- 'Nieuw Bevrijdingsmuseum in 2014'