Kamervragen over kapotte sluis Eefde

EEFDE - Het CDA in de Tweede Kamer wil snel opheldering van minister Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) over de kapotte sluis bij Eefde. De partij wil onder meer weten wat ze gaat doen om stremming van het kanaal in de toekomst te voorkomen. Werkgeversorganisatie VNO-NCW en schippersvereniging Schuttevaer willen dat er een tweede sluis komt.

In de nacht van maandag op dinsdag stortte een 90 ton zware sluisdeur door nog onbekende oorzaak naar beneden. Sindsdien is het Twentekanaal voor al het verkeer over het water gestremd.

Volgens VNO-NCW loopt de betrouwbaarheid van het vervoer over rivieren een deuk op door de stremming. Ook wordt de logistieke kwetsbaarheid van het Twentekanaal aangetoond. Eerder riep Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer ook al op tot de bouw van een tweede sluis. Minister Schultz van Haegen neemt daar dit voorjaar een beslissing over.

Flinke schadepost

De kapotte sluis zorgt voor veel overlast voor bedrijven die veel goederen vervoeren over het Twentekanaal. Container Terminal Twente, zoutproducent Akzo en afvalverwerker Twence hebben dinsdag spoedoverleg gehad. Als de bedrijven kiezen voor transport over de weg, moeten dagelijks honderden extra vrachtwagens over de A1 en A35. De schade voor de bedrijven loopt dan in de tonnen.

Woensdagochtend hebben twee inspecteur van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid een vooronderzoek gedaan bij de sluis. Dinsdag beslist de Onderzoeksraad of er een onderzoek in wordt gesteld. Rijkswaterstaat onderzoekt de komende dagen wat de oorzaak is van het incident. De sluis is voor onbepaalde tijd gestremd.

Weg dicht

De weg langs de sluis blijft nog de hele maand dicht. Het verkeer wordt via Zutphen geleid.

A A A
donderdag 05 januari 2012 | 06:30 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 05 januari 2012 | 06:54
|

REACTIES

Geplaatst door: Arie - 04-02-2012 10:38
Het is te gek voor woorden dat ze nu nog niet de beslissing durven nemen voor de bouw van een tweede kolk sluis Eefde.Ze doet net of ze het uit haar eigen zak moet betalen,als ze iets uit jou portemonnee moeten hebben dan vallen de beslissingen een stuk vlugger valt mij op.Dat compenseren van die schippers kost niets zeker hadden ze mooi al aan een tweede kolk kunnen besteden.
Geplaatst door: Diane - 13-01-2012 11:22
Heeeel wat jaren geleden waren er ook problemen. Er lag een duwbak in de sluis die eigenlijk te groot was voor de sluis... Wij lagen toen ook boven bij de sluis te wachten. Ook toen konden we geen kant op. Ik zelf was toen nog maar klein en gelukkig hadden we een auto aan de wal, dus konden nog naar huis. Sterkte schippers!
Geplaatst door: Diane - 13-01-2012 11:19
Heeeel wat jaren geleden waren er ook problemen. Er lag een duwbak in de sluis die eigenlijk te groot was voor de sluis... Wij lagen toen ook boven bij de sluis te wachten. Ook toen konden we geen kant op. Ik zelf was toen nog maar klein en gelukkig hadden we een auto aan de wal, dus konden nog naar huis. Sterkte schippers!
05-01-2012 16:52
Geplaatst door: l.klein - 05-01-2012 15:17
Nu alleen nog Nederlands leren ...
Geplaatst door: vakwerk - 05-01-2012 16:37
Onderhoud met gasten uit het oosten..?
Geplaatst door: Dirk Roorda - 05-01-2012 16:30
Het is wel tobben met deze sluis. Dit is niet de eerste keer dat er een deur naar beneden valt. Na de renovatie in 2006 was er in 2007 al weer een noodreparatie nodig.
Verder gaat de besluitvorming rond de tweede kolk traag. Eigenlijk had de minister afgelopen najaar al moeten beslissen over de tweede kolk, maar dat is een half jaar uitgesteld.
We kunnen niet echt trots zijn op deze sluis. Mooi is-ie wel, maar hij is niet bedrijfszeker.
Geplaatst door: l.klein - 05-01-2012 15:17
raak vertrouwd met onderhoud en leef niet bij de gratie van de reparatie tweede sluis er bij en het kanaal doortrekken naar duitsland.wat denk je wat het kost dat omvaren en niet zeiken over geld wand er is genoeg ben een allruonder varen en transport over de weg toedeloe
Geplaatst door: Adri - 05-01-2012 13:11
Heb het idee dat Bas weinig verstand van zaken heeft,die tweede sluis is echt geen overbodige luxe.In tijden van laag water lopen de wachttijden vaak op tot 5 uur of meer,hierdoor komen schippers in problemen met hun vaartijd,daar deze 5 uur niet als rusttijd geld, dan ben je zo door je vaartijd heen en moet je stoppen en kun je niet aan een eventuele afspraak op de losplaats voldoen.
En niet alleen bij laag water doen zich deze problemen voor,ook in een periode dat er meer vervoer is gaat het fout,de sluis is simpelweg niet toereikend voor deze tijd!
En wat je bedoeld met de sluis anders bouwen snap ik niet,de sluis verruimen is geen optie,en daar ligt nu juist het probleem,de sluis is te klein voor deze tijd!
Als er op de weg iets gebeurd kun je een stukje om rijden,maar hier is geen uitweg en zit men gewoon gevangen in dit soort situaties,dus die economische belangen zijn er echt wel!
Geplaatst door: john - 05-01-2012 10:35
De schepen laten afmeren in de industriehaven van Zutphen, en van daar met auto naar het achterland. Met een goede logistiek is dit goed te regelen, en is goed voor het milleu en minder kosten en goed voor de vervoerders uit dit gedeelte van het land. En welke politiekepartij probeert er weer garen van te spinnen, o ja het CDA.
Geplaatst door: Linda - 05-01-2012 10:14
Ja, maar hendrik. dat is dus niet gebeurd. Er zijn geen doden gevallen.
Nieuw bericht
Bedankt voor uw reactie!
Mogelijk wil de redactie met u in contact komen over dit onderwerp.
Laat hiervoor uw telefoonnummer en woonplaats achter.